De Blegny mijn

Het geluk van Limburg slaat goed aan, de reacties en recensies zijn lovend. Zelf gaan wij ook nog een bezoekje doen aan deze uitvoering en laten ons verrassen. Waar wij wel al een bezoekje hebben gebracht….een mijn….de Blegny Mijn.

Met een gids 60 meter onder de grond. Het geeft je een apart gevoel….Emil zij laatst nog in een interview dat er “wieksere” zijn die vinden dat wij dit moeten vergeten en afsluiten.
Ik sluit mij bij Emil aan….het zijn “wieksere” die dit zeggen. Het is juist van het grootste belang dat wij dit nooit vergeten, wij moeten dankbaar zijn voor deze helden van het ondergrondse.
Zij zijn de grondleggers van “onze” en Europa’s economische revolutie. Dankzij deze periode is Limburg en Europa gevormd, er is geschiedenis gemaakt…..lang geleden….over de rug van harde, heel harde werkers.

De koempelmentaliteit…..een gevoel dat je enkel kent als je onder de grond hebt gewerkt…..je was gelijk aan een ieder onder de grond….zwart door het zware werk….allen gelijk….of je nu Turk, Marokkaan, Duitser, Nederlander, Belg, Italiaan of uit welk land kwam….alle menschen werden brüder. Je kwam voor elkaar op…..je kon op iemand rekenen….samen sterk.

En het zware werk heeft zijn tol geëist….velen gestorven….velen ziek….ondanks dat je deels hulp kreeg….maar je wilde geld verdienen….je ging voor de snelheid…en op latere leeftijd komen de klachten…..had je geluisterd toen je “jong” was…..de gids gaf een mooie uitspraak mee….

Gisteren is vandaag.
De tijd vliegt…en ook de geschiedenis gaat snel….laten wij deze ondergrondse helden nooit en te nimmer vergeten. Laat ons trots zijn op Kerkrade…..eens het Walhalla van de mijnindustrie….het zwarte goud….ook al is het niet altijd rooskleurig in onze stad….het komt langzaam uit het dal….en nergens worden onze koempels meer geëerd dan waar dan ook….een groot en statig standbeeld op een van de mooiste plekjes….

Ozze Joep, synoniem voor al die harde werkers……helden van de industriële revolutie. Bijgevoegd een paar beelden van “boven- en ondergronds”. Respect voor deze werkers……daar moeten wij eens wat vaker aan denken.